» Ciekawostki

Ciekawostki

MariuszMariusz Waliś (PILOT MARIO) - trzydziestopięcioletni człowiek z dużym poczuciem humoru. Mąż i ojciec dwóch wspaniałych córek Gabrysi i Weroniki. Od 2009 roku należy do “Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego”, od 2014 roku również Stowarzyszenie „Paramotor Team Michałków”.

Uwielbia latać w górach; loty żaglowe i termiczne. Na nizinach Wielkopolski uprawia loty swobodne za wyciągarką oraz loty z napędem.

Mariusz w 2014r. zrobił uprawnienia na loty w tandemie (aby przystąpić do kursu trzeba mieć minimum 60h udokumentowanego nalotu). W 2014 roku założył firmę GRANDA Loty Paralotnią – świadczącą usługi związane z lotnictwem paralotniowym i fotografią lotniczą.

W 2015 r. w Kazimierzu Biskupim k/Konina wraz z Pawłem Trzęsowskim (wieloletnim instruktorem paralotniowym) uczestniczył aktywnie w pierwszym w Polsce szkoleniu dla osób niepełnosprawnych. Odbywając pierwsze loty zapoznawcze z osobami w tandemie sprawił im wielką radość i dał poczucie wolności (bez barier, które spotykają w codziennym życiu).

 

Dominik Banaś - trzydzieparoletni człowiek, należący od początku 2015 do Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego w Polsce. Od dziecka marzył o lataniu. W 2014 roku zaczął robić kurs na paralotniarza i w 2015 zdał egzamin by zwiedzać i podróżować po niebie.

Lubiałem się też pochwalić tym, że latam - wspomina. Zauważyłem jednak, że samo chwalenie się lataniem przynosi radość tylko na krótką chwilę (to chyba jak ze wszystkim w posiadanie czego wejdziemy). Chciałem czegoś więcej… i gdy zostałem poproszony przez trzech odważnych mieszkańców Komorzna o to, czy gdy już zrobię uprawnienia na tandem (lot pilota z pasażerem), to oni chętnie ze mną polecą, aby zobaczyć swoją okolicę, bo marzą by chociaż na chwilę to ujrzeć, jeszcze za swojego życia. - wyznaje.

Dominik nie czekając za długo postanowił ściągnąć do Komorzna Pilota z wieloletnim doświadczeniem, który ma za sobą ponad 150h w powietrzu! (to bardzo dużo bo średnio w roku paralotniarz robi 20h). I tak to się zaczęło ;) jeden od drugiego. Dominik powiedział jeszcze, że zostaje obsypywany pretensjami od ludzi, że nie widzieli oni ani startów ani lądowań. Myślę, że ta strona rozwiąże ten problem - powiada z delikatnym uśmiechem na twarzy.

 


Meteo

Meteogramy dla Polski i Europy
meteo.pl

Widok radarowy Polski
pogodynka.pl

Krótko i długoterminowa prognoza pogody
meteogroup.com

Zdjęcia satelitarne Polski i Europy z ostatnich 24 godzin
sat24.com

Prognozy wiatrowe
windfinder.com


Teoria

Atlas chmur
chmury.pl

Teoria paralotniarstwa
parabook

Ruch lotniczy nad Europą (bez palalotni :))
flightradar

Aktualne (często aktualizowne) strefy w Polsce
aip

Mapa z możliwością wykorzystania w nawigacji
ump


Sprzęt

Dane techniczne skrzydeł
p@r@2000

Niezbędne wyposażenie paralotniarskie
paralotniarstwo


Organizacje

Portal paralotniowy
XCPORTAL

Lotniska, lądowiska, "trawniki" w Polsce
pcPL

Urząd Lotnictwa Cywilnego
ULC

Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe
PSP

Stowarzyszenie Instruktorów Lotniowo-Paralotniowych
SILP

A teraz kilka filmów o tym, jak to jest w powietrzu

 
 
 
Zobacz także na zdjęciach, jak wyglądają przygotowania do lotu, lądowania oraz podniebne podziwianie krajobrazów - zapraszamy do Galeriano

Zaciekawiliśmy Cię?

Jeśli chcesz, to już niedługo sam możesz doświadczyć podniebnych lotów.

A może masz jeszcze obawy? Przyjdź zobaczyć, jak inni latają!

Możesz też sprawić komuś bliskiemu prezent i kupić dla niego voucher...

...albo daj znać, że byłeś na tej stronie i prześlij nam pozdrowienia

Polub nas

Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - więcej informacji w naszej Polityce Prywatności. [zamknij]